Ugrás a tartalomhoz

Ha nem tudnál bejelentkezni, kattints ide.

Több operációs rendszer telepítése, eltávolítása

• Please log in to reply
53 válasz erre a témára

#1 KGigi

KGigi
  • Veterán

• Hozzászólás: 10.888
  • Lakhely:Budapest

Elküldve: 2009. szeptember 1. 15:15

Több operációs rendszer telepítése, eltávolítása
XP / Vista / 7 / Linux, a sorrend is ilyen telepítésnél

Windows-újratelepítés Linux mellett
avagy a Grub helyreállítása
  • Bebootolsz LiveCD-rõl (pl. Ubuntu)

• Nyitsz egy terminált

• Beírod ezt:
    sudo grub

Ezután a terminálban grub> -ot fogsz látni

• find /boot/grub/stage1

Ez megadja, hogy melyik partíción van a Grub (ami nem tûnt el, csak megsérült a Windows telepítése során).

• root (hd?,?)

Értelemszerûen a két kérdõjel helyére az kerül, amit az elõbb kidobott a terminál.

• setup (hd?)

• quit
Újraindítva elvileg újra a Grub fogad.

Ez a leírás még a régi Grub-hoz készült. Útmutató a Grub2-höz az Ubuntu oldalán.
"Violence is the last refuge of the incompetent."  /I. Asimov/ | "A Windows tűzfal biztonsági okokból letiltotta a következő alkalmazás futását: Windows tűzfal."

#2 KGigi

KGigi
  • Veterán

Elküldve: 2009. szeptember 1. 15:17

Windows XP/Vista/7 eltávolítása XP mellől
Windows Vista/7 eltávolítása
  1. Bebootolsz az XP telepítő CD-ről
  2. Javítókonzolt választasz
  3. Kiadod a fixboot és a fixmbr parancsokat!
Windows XP eltávolítása a másik XP mellől
  1. Start --> Vezérlőpult --> Rendszer --> Speciális --> A harmadik Beállítások gomb --> Szerkesztés
    Itt nagyon körültekintően távolítsuk el azt a Windowst, amire nincs szükség. A partíciók számozásából kiderül, hogy melyik melyik.

2. Ezt követően Sajátgép jobb katt --> Kezelés --> Lemezkezelés
    Formázd le vagy töröld le a másik partíciót.
Ezután a lemezkezelővel simán tudod formázni azt a partíciót, ami a törölni kívánt rendszert tartalmazza.

Szerkesztve Pjotr által: 2009. november 15. 15:03

"Violence is the last refuge of the incompetent."  /I. Asimov/ | "A Windows tűzfal biztonsági okokból letiltotta a következő alkalmazás futását: Windows tűzfal."

#3 KGigi

KGigi
  • Veterán

Elküldve: 2009. szeptember 1. 15:20

Windows XP (újra)telepítése Vista/7 mellé
Telepítsük fel az XP-t a kiszemelt partícióra.

Az XP nem ismeri fel a nála újabb rendszereket, ezért felülírja a Vista/7 indítóját. Semmi pánik, bootoljunk be a Vista/7 telepítõlemezérõl, majd válasszuk a javítást. Jó eséllyel automatikusan megoldja, ha nem, akkor indítsuk el a parancssort és gépeljük be az alábbi parancsokat, minden sor után entert ütve:

bootrec.exe /fixboot
bootrec.exe /fixmbr

Indítsuk újra a gépet, a Vistának/7-nek kell indulnia. Töltsük le az EasyBCD nevû programot. Az Add/Remove Entries alatt válasszuk a Windows NT/2k/XP/2k3-az a legördülõ menübõl, adjunk meg egy nevet (mondjuk Windows XP), ezután Add Entry. Partíciónak az XP-ét adjuk meg. Save. Ezután a Manage Bootloader résznél Reinstall the Vista Bootloader legyen kiválasztva és nyomjuk meg a Write MBR gombot.

Indítsuk újra a gépet, egy indítómenünek kell fogadnia, amiben választhatunk a két operációs rendszer közül.

#4 Pjotr

Pjotr
  • Veterán

• Hozzászólás: 9.772

Elküldve: 2009. november 20. 08:29

Linux eltávolítása Windows(ok) mellõl
A fenti leírás után egyszerû a dolog. A legutolsó Windows rendszerindítását kell rendbe rakni (le van írva feljebb), aztán onnan be lehet drótozni a többit a rendszerindító-menübe, valamint lehet törölni a felesleges partíciókat egy Windows-telepítõlemezzel vagy a GParted-del.

MCTS: .NET Framework 4, Web applications

#5 capovics

capovics
  • Vendég

• Hozzászólás: 8

Elküldve: 2010. január 16. 00:44

IDÉZET(KGigi @ 2009. szeptember 1. 15:17) Üzenet megtekintése
Windows XP/Vista/7 eltávolítása XP mellõl
Windows Vista/7 eltávolítása
  1. Bebootolsz az XP telepítõ CD-rõl
  2. Javítókonzolt választasz
  3. Kiadod a fixboot és a fixmbr parancsokat!
Windows XP eltávolítása a másik XP mellõl
  1. Start --> Vezérlõpult --> Rendszer --> Speciális --> A harmadik Beállítások gomb --> Szerkesztés
    Itt nagyon körültekintõen távolítsuk el azt a Windowst, amire nincs szükség. A partíciók számozásából kiderül, hogy melyik melyik.

2. Ezt követõen Sajátgép jobb katt --> Kezelés --> Lemezkezelés
    Formázd le vagy töröld le a másik partíciót.
Ezután a lemezkezelõvel simán tudod formázni azt a partíciót, ami a törölni kívánt rendszert tartalmazza.

Sziasztok!

Én az elsõ pontban leírtakhoz szeretnék kérdezni.
A Vistát tartalmazó wincsit már le is formáztam, de a fenti lépések elõtt, így a jelenlegi partíció BAD MBR-t ír.
Az XP-s javítókonzolban a fixboot-ot lefuttattam, de a fixmbr-t nem mertem elengedni, mert írta, hogy nem szabványos partíciós táblát észlelt.

Nekem ebben a gépben 3 wincsi van és a MAP parancsra az alábbiakat hozta:

D: \Device\Harddisk0\partition1                         (ezen volt a Vista)
F:  \Device\Harddisk1\partition2                         (ezen van az XP)
C: \Device\Harddisk1\partition1                        
E: \Device\Harddisk2\partition1                        

A kérdésem az, hogy a fixmbr-nél kell e eszköznevet megadnom, hogy az XP ne sérüljön, ha kell melyiket?
Köszönöm.

#6 SkyBird

SkyBird
  • Veterán

• Hozzászólás: 5.214

Elküldve: 2010. január 16. 09:37

Nyugodtam engedd rá a fixmbr-t. Ha csak XP-d van vagy lesz, annak nem okozhat átmeneti problémát sem.
Ha annyira biztosra akarsz menni, a többi 2 vinyót meg indítás előtt lehúzhatod a gépről.

#7 Mr.Peter92

Mr.Peter92
  • Látogató

• Hozzászólás: 152

Elküldve: 2010. január 29. 16:55

Üdv!
Eddig volt egy xp és egy win7 a gépemen és az EasyBCD-t használtam bootmenü beállításához.
Most felraktam a Linux Ubuntu 9.10-et ami szintén létrehozott egy elsõdleges GRAB boot menüt ahol kitudom választani hogy Linux vagy Windows 7 induljon.... Ha a linuxra megyek akkor szépen indul, ha a win7-re akkor bejön az EasyBCD bootmenüje ahol kiválaszthatom hogy Xp vagy win 7 induljon. Azt szerettem volna hogy az összes OP rendszer egy menübõl induljon ezért beraktam az Easy-be a linuxot is, de így akkor nem indult semmi se így win7 lemezrõl visszaállítattam a korábbi menüt, de így csak az XP és  win7 van a listán. Tudnátok segíteni, hogy hogyan tudnám ebbe a menübe berakni a linuxot?? Az Easy be a következõ beállítási lehetõségek vannakIPB kép
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu
Melyiket válasszam hogy mûködjön??És melyik linux partíciót válasszam??IPB kép
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu
Vagy telljesen rosszul próbálkozok?? roll.gif

Köszi! MrPeter
---<!!!KEEP IT REAL!!!>--

#8 SkyBird

SkyBird
  • Veterán

Elküldve: 2010. január 29. 17:51

Ha a Linux Grubjára bízod a bootot, akkor a windowsos partíciók alapból egy menüből indíthatók. Lehet, hogy át lehetne szabni, de én ezzel sosem foglalkoztam, hanem hozzád hasonlóan inkább windowsos boot menüből indítottam Linuxot.
Ha inkább Windowst használsz és többet is, ez a célszerű szerintem.
Ehhez viszont a Linux telepítésekor nem ahogy szokott lenni, az alapértelmezett MBR-be, hanem a telepített Linux elsődleges partíciójára kell pakoltatni a Grubot. Esetedben a 9 GB Linux natív partíció. Nem árt előtte ezt aktívvá tenni, sőt lehet, hogy másképp nem is engedné csak az MBR-t.
Szerintem kellene futtatni egy bootrec /fixmbr parancsot a windowsos MBR helyreállítására.
A Linuxot meg vagy újrarakod, vagy majd a linuxos grub szakértők leírják, hogyan állítsd helyre újratelepítés nélkül a saját partíciójára. Illetve a topic is pont ezzel kezdődik. smile.gif

Jó még a Grub4DOS program, amivel mindent indíthatsz, nem is túl csúnya menüből. Elindítja a Win7-et is anélkül, hogy maga a partíciója bootolható lenne, elég ha csak a bootmgr fájlt és Boot mappát tartalmazza.

#9 Mr.Peter92

Mr.Peter92
  • Látogató

Elküldve: 2010. január 29. 18:01

Köszi a választ! smile.gif
bootrec.exe/fixmbr-t nem kell futtatni mert a windows os menü most megy! Ha jól értem akkor a bootmenüt a linux telepítésekor be kell állítani ,hogy ne a linux swap-ra, hanem a linux natívra pakolja a boot mrg-t?? Ha igen hol kell a telepítés során beállítani??
Jah és akkor várom a linuxos grub szakértõk segítségét! biggrin.gif

#10 SkyBird

SkyBird
  • Veterán

Elküldve: 2010. január 29. 18:22

Linux swapra nemigen tudsz semmit pakolni.  ani_wink.gif
A telepítéskor, amikor a partíciót is kiválasztod, be lehet állítani, hogy hová pakolja a Grubot.
Csak figyelni kell, nem végigklikkelni. Lehet, hogy át kell váltani advanced módba. Talán disztribúció függő is, de a jó ég tudja, mostanában nem telepítettem Linuxot.
Az a lényeg, hogy figyelni kell, és végignézni, mik a lehetőségek.

#11 Mr.Peter92

Mr.Peter92
  • Látogató

Elküldve: 2010. január 29. 21:17

Hát jó! Akkor telepítem újra és majd meglátom, hogy mi lesz! biggrin.gif

#12 Csaba100-as

Csaba100-as
  • Törzstag

• Hozzászólás: 415
  • Lakhely:DILI-ház (LAMMER utca 4)

Elküldve: 2010. február 7. 11:11

Találtam egy ilyet:
Windows 7 eltávolítása XP mellõl
xp-bõl windows7 lemez segítségével.
Link
Menteni, menteni és menteni. A felhasználónak az adatok a legfontosabbak. Én ezt tanítanám számtech 1 órán, azután meg hogyan, addig a többi felesleges:)

#13 qqriq111

qqriq111
  • Vendég

• Hozzászólás: 2

Elküldve: 2010. május 10. 12:21

Üdv!
Visszaolvasva nem találkoztam ilyen problémával ezért segítségért fordulok a "nagyérdemûhöz".
Laptopom van (Acer) amelyben volt egy vinyó (gyári OEM Vista OP rendszerrel) beletettem még egy vinyót
(gyárilag kettõnek van helye)  és az EASEUS Partition magic.kel felismertettem ill adott betüjelet ezután a Vistával formatáltam. Rá tettem (szerettem volna) egy W7-et de akárhányszor futok neki 5-6 óra mire feltelepíti és ha kész van akkor meg olyan lassú hogy gyakorlatilag használhatatlan. (egy -egy klikk után a megnyitás perceket vesz igénybe és a beindulás is Kb 15 percig tart.) Természetesen a Vistát a "C"-n meghagytam mert azt szeretném ha mindkét OP-rendszer rajta lenne és mûködne. Ha a Vistát választom indulásnál semmi baja fut de a W7 NEM akar mûködni (már 3x újraraktam /mindig 1 egész nap/).
Tud e segíteni valaki mi lehet a baj??    (csak kérem "emberi" nem pedig "informatikus nyelven)
Q

#14 Csaba_#

Csaba_#
  • Veterán

• Hozzászólás: 4.228
  • Lakhely:Álmosd

Elküldve: 2010. május 10. 13:17

Milyen adatátviteli módban van jelenleg az a vinyó Win 7 alatt?

SIW-->Hardvare-->Storage Devices-->Transfer mode (current)

A legújabb chipset driver-eket felraktad?
"Férfi-e az, ki nem teszi jobbá a világot?" /Mennyei Királyság/

#15 qqriq111

qqriq111
  • Vendég

Elküldve: 2010. május 10. 16:15

IDÉZET(Csaba_# @ 2010. május 10. 12:17) Üzenet megtekintése
Milyen adatátviteli módban van jelenleg az a vinyó Win 7 alatt?

SIW-->Hardvare-->Storage Devices-->Transfer mode (current)

A legújabb chipset driver-eket felraktad?

Válasz a kérdésre: SIW>Hardvare>Tároló eszköz>Disk1>Transfer mode(current)>  SATA-300/SATA-300
Nem tudom ez mit jelent de a SIW-el nézve ez van jelezve.
Ugyan én csak a "drivert" értem de semmi driver probléma nincs mindent letöltött a W7 ,ment a hang-a video kártya stb.. egyedül az ACER saját progijai közül nem ment minden (nem kompatibilis a W7-tel) csak egy részük de az nem is lenne fontos.
Q

#16 Csaba_#

Csaba_#
  • Veterán

Elküldve: 2010. május 11. 15:35

Hát akkor nincs más ötletem, talán hibás a vinyó. Próbaképpen telepítsd föl a rendszert úgy hogy csak az új vinyó van a notiban.

#17 Pjotr

Pjotr
  • Veterán

Elküldve: 2010. május 11. 15:46

Egyszerû másolással kideríthetõ, van-e valami baj. Például az elképzelhetõ, hogy az adatátvitel annyi hibát generál, hogy a merevlemez el van foglalva a hibajavítással (S.M.A.R.T. jegyzi ezeket a hibákat [CRC | Hardware ECC Recovered]).

#18 cody0808

cody0808
  • Vendég

Elküldve: 2010. augusztus 8. 14:08

Sziasztok!
Bocsi hogy ide írok, nemtudtam hogy hova írjak máshova, új témát nem indíthatok, és szerintem ez nagyjából ide illõ. Abban kéne segítség, hogy most van egy XP-m a C:\-n, és van egy Vistám a D:\-n, és most a Vistát használom, és szeretném az XP-t letörölni. Ez hogy lehetséges? És ha kérhetném részletesen, és egyszerûen magyarázzátok el, mert nem igazán értem még a szakszavakat. Köszi szépen smile.gif

#19 Csaba_#

Csaba_#
  • Veterán

Elküldve: 2010. augusztus 8. 18:13

IDÉZET(KGigi @ 2009. szeptember 1. 16:20) Üzenet megtekintése
...bootoljunk be a Vista/7 telepítõlemezérõl, majd válasszuk a javítást. Jó eséllyel automatikusan megoldja, ha nem, akkor indítsuk el a parancssort és gépeljük be az alábbi parancsokat, minden sor után entert ütve:

KÓD
bootrec.exe /fixboot
bootrec.exe /fixmbr

#20 kisspepe

kisspepe
  • Látogató

• Hozzászólás: 17

Elküldve: 2010. augusztus 11. 08:37

Sziasztok!

Nekem olyan problémám lenne, hogy egy gép egy HDD-én van egy Windows XP, Windows 7 és openSUSE.

Jelenleg a GRUB úgy néz ki, hogy van egy openSUSE, mely rendesen indítja a Linuxot. Van egy Windows 1 bejegyzés, mely indítja a Windows 7 bootmanagerét, melybõl a 7 és az xp is indítható. Valamint van egy Windows 2 bejegyzés, mely BOOTMGR is missing hibaüzenetet ad.

Én azt szeretném elérni, hogy a GRUB-ból lehessen indítani a linuxot, az xp-t és a 7-et, úgy, hogy a 7-nek ne legyen külön bootmanagere.

Ezt hogyan lehetne megoldani?

#21 SkyBird

SkyBird
  • Veterán

Elküldve: 2010. augusztus 11. 08:59

Fordítva biztosan működik a dolog. A Windows 7 boot menüjéből külön menüpontokként indíthatod a Win7-et, XP-t és a Linuxot is.
Ennek szerkesztéséhez a bcdedit parancsot kell használni, vagy még kényelmesebben a legújabb EasyBCD 2.0.2 programot.

A Linux Grub menüje a Windowsok bootját tudja meghívni alapból, ami XP esetén kényszerűen közös a Win7-tel, minthogy az intézi.
Habár a Grub4DOS programmal számos extra lehetőség van a különböző Win7 és XP, stb. partíciók bootolására, így valószínűleg itt is megoldható lehet.
Hátha valamelyik Linux guru tudja erre is a konkrét jó választ.

#22 Asztalos

Asztalos
  • Látogató

• Hozzászólás: 98

Elküldve: 2010. szeptember 16. 20:32

Sziasztok ! Nekem olyan gondom van ,hogy Xp mellé pár hónapja (F: particióra) felraktam a W7 valamilyen bétáját. Csinált is egy boot menüt és minden ok volt. Aztán pár napja gondoltam egyett és az XP helyére felraktam egy W7-et ( format c:  twisted.gif  ) ...és ekkor jött a baj. Induláskor,ha bent van a telpítõ DVD a meghajtóban akkor bejön a bootmenü és minden ok,de ha kiveszem a lemezt és úgy bootolnék,akkor kiírja,hogy BOOTMGR missing. Próbáloztam már a bootrec.exe-vel is meg a bootsect-el is,de valahogy egyik sem az igazi. Igazából nekem nem is kellene Boot menü, elég ha a C-rõl bootol. A W7 bétát utánna úgy is törölném.    Köszi.

#23 noname95

noname95
  • Vendég

• Hozzászólás: 10

Elküldve: 2010. december 19. 21:47

Sziasztok! Nem tudtam melyik témába írjak, így itt próbálom meg.

Adott 2 partíció melybõl az egyiken egy XP SP3 volt a másik üres volt. Ezen üres partícióra felraktam a Windows 7-et. Majd mikor feltelepült a 7-es, csak a Windows 7 lett elindítható. A bootmenübe az XP-t nem is látom. Próbálkoztam a fixboot, fixmbr parancsokkal, de továbbra se látja az XP-t a bootmenü. A 7 lemezkezelõjébe sem látszik, hogy az XP-s partíció rendszer lenne. Hogyan tudnám mégis visszaállítani az XP-t mûködõképesre, anélkül, hogy újra kelljen telepíteni?

Elõre is köszönöm a segítséget!

ui: Bocs ha rossz helyre írtam.

#24 KGigi

KGigi
  • Veterán

Elküldve: 2010. december 19. 21:56

A Lemezkezelésbe kellett volna írni, majd átteszem, ha nyugtáztad. ani_wink.gif

Ez elég érdekes. A Win7-nek fel kellett volna ismernie az XP-t, és létrehoznia egy indítómenüt. Hülye kérdés, de biztosan jó partícióra telepítetted?

#25 Spányik Balázs

Spányik Balázs
  • Fõkolompos

• Hozzászólás: 13.523

Elküldve: 2010. december 20. 08:56

Nézd meg a Windows 7 partícióján, hogy nincs-e rajta egy Windows.old mappa. Ha van, akkor nem jó partícióra telepítetted.

A Win7 telepítõje nagyon sok embert megkavar azzal, hogy össze-vissza mutatja a partíciókat a választásnál (nálam is a leghátsó, legnagyobb merevlemezen kerül legelõre), tehát oda kell figyelni, hogy a megfelelõ partíciót válasszuk ki.

#26 noname95

noname95
  • Vendég

• Hozzászólás: 10

Elküldve: 2010. december 20. 16:49

Igen jó partícióra raktam fel, csak azon voltak valamiért az XP bootfájljai mint utólag rájöttem. (Dehogy igazából miért rakta oda az XP azt nem tudom még most se) És mikor formáztam a 7-nek azt a partíciót, ugye akkor azok a bootfájlok elvesztek. De EasyBCD-vel sikerült megoldani.
Azért köszi a segítséget. És bocs az offtopicért!

#27 Cathy92

Cathy92
  • Vendég

Elküldve: 2010. december 22. 21:02

Helló!

Egy kis segítséget szeretnék kérni valakitõl. Fel akartam telepíteni a Windows XP-t a jelenleg használt op. rendszerem helyett, de véletlenül egy másik merevlemezre telepítettem, amin nagyon sok fontos dolgom van, és most két operációs rendszerem van.
Hogyan tudnám letörölni a rossz merevlemezre feltelepített XP-t, anélkül, hogy elveszíteném az összes cuccomat azon a merevlemezen?
Ez remélem érthetõ volt, és ha valaki tud segíteni, köszi.

#28 KGigi

KGigi
  • Veterán

Elküldve: 2010. december 23. 00:53

Simán törlöd a mappákat. Ezután a másik XP-n kitörlöd a felesleges sort a boot.ini-bõl, hogy ne legyen indítómenü.

#29 Cathy92

Cathy92
  • Vendég

Elküldve: 2010. december 23. 08:26

A boot.ini-t a vezérlõpult rendszer mappájából érhetem el, ugye?
Köszönöm szépen, nagyon nagy segítség volt! Kellemes ünnepeket! smile.gif
Cathy

#30 KGigi

KGigi
  • Veterán

Elküldve: 2010. december 23. 22:41

Valószínûleg onnan is, de egyszerûen a C:\boot.ini-t is szerkesztheted. Csak csinálj elõtte biztonsági másolatot, hogy ha esetleg elrontanád, vissza tudd állítani.

Nincs mit, neked is!

#31 szbiro11

szbiro11
  • Vendég

Elküldve: 2010. december 31. 10:05

Sziasztok!
Bocs, hogy némileg más témában közbe kotyogok. Most telepítettem egy diskre elõször a C particióra az XP-t, aztán a D-re a Windows 7-et. OK, minden rendben, csak szeretnám megváltoztatni a bootolásnál kötelezõ Op.Rendsz választás szövegét. Az elsõ, Windows XP helyett csak az van ott, hogy Elõzõ telepítés vagy hasonló. Én azt szeretnám, ha ott az lenne hogy Windows XP, mert hogy a másik már így van: Windows 7.
Hogy lehet ezt a szöveget megváltoztatni?

#32 Csaba_#

Csaba_#
  • Veterán

Elküldve: 2010. december 31. 11:21

XP-s korszakban még meg lehetett oldani a boot.ini szerkesztésével. Windows 7 esetében, már csak az alapértelmezett rendszert tudod beállítani valamint a boot menü időzítését a rendszer tulajdonságoknál, a megjelenő szöveg szerkesztéséhez már külső program kell, pl.: EasyBCD vagy VistaBootPro.

#33 SkyBird

SkyBird
  • Veterán

Elküldve: 2010. december 31. 19:13

Azért nem egészen. Lehetni természetesen lehet külső program nélkül is, csak jóval macerásabb, mint egy egérklikkes átnevezés.  ani_wink.gif
Az EasyBCD-t meg amúgy is érdemes feltenni.

Egyébként a bcdedit parancs megoldja.

Pl. így:  bcdedit /set {ntldr} description "XP Professional"

arrow.gif BCDEdit Command-Line Options

#34 szbiro11

szbiro11
  • Vendég

Elküldve: 2011. január 1. 18:14

Hello Buék! Köszönöm a segítséget, remélem,h beválik:)

#35 Pjotr

Pjotr
  • Veterán

Elküldve: 2011. február 26. 19:47

Jelenleg van egy dual boot rendszerem: Windows 7 + Wubis Ubuntu

Telepítenék egy Windows Servert VHD-ba, de nem tudom, hogy kinyírja-e a Wubit. Látszólag a Wubi is windowsos rendszerindítóból megy, így látok rá esélyt, hogy nem.

Tapasztalatok, vélemények?

#36 Dani991

Dani991
  • Törzstag

• Hozzászólás: 466

Elküldve: 2011. február 27. 09:41

Tapasztalatom nincs, de így szerintem is megmarad az indítómenüben. Azért Ubuntu alól csinálhatsz biztonsági mentést az MBR-rõl:
KÓD
$dd if=/dev/hda of=mbr_backup bs=512 count=1

Értelem szerûen, ha nem a hda-n van az MBR, akkor azt a meghajtót írd oda, ahol van. Az of= után pedig egy elérési utat vár, ahova majd fájlba menti az MBR-t.
Ha gubanc van, akkor live CD be, és az elõzõ paranccsal állíthatod vissza az MBR-t annyi különbséggel, hogy az if= és az of= utáni részeket megcseréled.

#37 Pjotr

Pjotr
  • Veterán

Elküldve: 2011. február 27. 10:03

hmm.gif Ha Wubi alól azt az MBR-t menti le, ami kellene, és mondjuk gubanc lesz, akkor a visszaállítással meg lenyírom a Windows Server-t.

Tegnap néztem az EasyBCD-t, úgy láttam, hogy képes Wubi-t berakni a rendszerindítóba. Ez nekem jó is lenne, mert ha felteszem a szervert, akkor rossz esetben indítható marad a Windows 7 és a Server 08R2, és innen vissza tudom rakni a Wubi-t. Elvileg.

---

Ezt tegnap nem sikerült meglelnem, úgy látom, menni fog. smile.gif

#38 Dinter0000

Dinter0000
  • Látogató

• Hozzászólás: 94

Elküldve: 2011. október 10. 15:42

És Win7 mellõl XP-t hogy lehet törölni?

#39 [OP]Destroy-man

[OP]Destroy-man
  • Veterán

• Hozzászólás: 3.532

Elküldve: 2011. október 10. 15:45

Pl. EasyBCD-vel kitörlöd az XP-t, majd szépen letörlöd az XP-s windows mappát a gépről, vagy leformázod az adott particiót / meghajtót. De akár simán letörölheted az XP-t az elöbb felvázolt módszerekkel, majd a Win7 telepítőjével egy boot-helyreállítást csinálsz. Így nincs szükség EasyBCD-re.

#40 Dinter0000

Dinter0000
  • Látogató

• Hozzászólás: 94

Elküldve: 2011. október 10. 15:57

Most van a C-n Win7-m,D-n meg XP-m.Ezeket egy össze szeretném vonni.Akkor elég,ha törlöm a mappát,és EasyBCD-vel a boot listából?(Mi van akkor,ha nem engedi törölni?>Egy régi merevlemezen volt Win XP,amit nem is tudok használni,és egy fájl miatt nem engedte törölni a Windows mappát)

#41 [OP]Destroy-man

[OP]Destroy-man
  • Veterán

• Hozzászólás: 3.532

Elküldve: 2011. október 10. 18:00

Ebben az esetben egy Linux Live lemezzel bebootolsz, és törlöd a fájlt / mappát. Deha más fontos adat nincs a partición, akkor formázhatsz is windows alol.

#42 Ed-M

Ed-M
  • Látogató

• Hozzászólás: 58

Elküldve: 2013. január 15. 13:18

Sziasztok!

Az EasyBCD alkalmas arra, hogy különböző HDD-n lévő OS-kel variáljak?

Pontosítva a kérdést.
Adott egy konfig - persze öreg, mert nekem csak az ezek jutnak - amiben 2db HDD van. Az egyikre XP-t, a másikra Win7-t toltam.
Természetesen mindkét HDD IDE, primary-re formázva, master csak külön-külön ATA-n.
Hogy miért? Arra gondoltam, ha az egyik megadja magát, akkor még ott a másik.

Elindítva a masinát nem kapok választási lehetőséget akárhogy játszok a kábelekkel és a jumperekkel.
Ezt tudja a progi, vagy tegyem inkább közös lemezre a kettőt? Persze utóbbinál meg felesleges ezzel játszani.
Ha alkalmas, akkor mindkét rendszerben fel kéne tennem?
Vagy MBR error esetén elindítom a működőt, a másikra pedig ráküldöm a javítókonzolt?

Help, please!
"The Problem is the Choice." (by Architect)

#43 Dávid Csaba

Dávid Csaba
  • Veterán

• Hozzászólás: 2.095

Elküldve: 2013. január 15. 14:17

Mezítlábas megoldás: gépindításkor BIOS-ból beállítani, melyikről bootoljon. De ha az alaplapod tudja, elviekben F8-F12 közül valamelyik gombbal elő lehet hívni ezt a listát anélkül, hogy belépnél a BIOS-ba. S mintha emlékeim szerint az is megoldás lenne, hogy az XP boot.ini fájlját kiegészítenéd a Win7-re vonatkozó sorral, így a gép felkínálja mindkettőt. Ha jól emlékszem a disk(0) a Windows7 sorában disk(1) lesz.
Hosszú és eredményes életet!

#44 Ed-M

Ed-M
  • Látogató

• Hozzászólás: 58

Elküldve: 2013. január 16. 16:02

A dolog elvérzett, így okafogyottá vált a kérdésem.
A 2.OS úgy volt telepítve, hogy az elsőt leválasztottam. Ennek ellenére az elsőként feltett úgy döntött, hogy nem kíván bootolni.
Visszatértem az 1xHDD 2xOS verzióra, ahol az általad megírt boot.ini történet automatikusan lezajlik.
Azért köszönöm.
"The Problem is the Choice." (by Architect)

#45 SkyBird

SkyBird
  • Veterán

Elküldve: 2013. január 20. 19:12

Az EasyBCD-vel tökéletesen megoldható egy másik vinyó rendszerének a bootolása a BCD bootmgr megoldás mellett.
Az XP boot.ini az semmiképpen nem fog Win7-et bootolni, minthogy ntldr-es boot.
Nem is értem, hogy jön ez újra és újra elö. (Nem túl rég volt valahol.)

Tehát a Win7 BCD boot és EasyBCD alkalmas külön vinyók Win7 és XP rendszereit boot menüből betölhetően összehozni.
A gond csak ott van, ahol a vinyón csak XP van telepítve. Ez a saját  bootloaderével nem fog Win7-et betölteni. Ha erről bootolnánk.
De a Win7 XP-t igen.

#46 Dávid Csaba

Dávid Csaba
  • Veterán

Elküldve: 2013. január 20. 20:11

Valamikor régebben – tavaly? – olvastam erről és a boot.ini-ről, emiatt említettem...
---
Megvan: link.

#47 SkyBird

SkyBird
  • Veterán

Elküldve: 2013. január 20. 20:46

Oké, az idézet megvan. Ennyiben talán menthető, ha erre gondoltál. :)
Nekem azért erős kételyeim vannak, és nem csak nekem. Ha olvasod tovább, kb. ugyanazt írják, mint én. Csak beleolvastam, nem ismerem a pontos egész sztorit és körülményeket.
A csóka ennek ellenére állítja, hogy neki így működött. Ezzel nem tudok mit kezdeni, kvázi hit kérdése. Kipróbálni nem akarom.
Már az gyanús, hogy a multi(0)-at írta át hozzánemértőként multi(1)-re a disk(0) helyett.
A multi(x) az én tudtommal kizárólag x=0 lehet. De itt egy authentikusabb leírás. http://support.microsoft.com/kb/102873
Szóval érdekes lenne, ha ettől az 1-re átírástól az XP bootloadere megtáltosodna és Win7-et töltene. Egy másik, második vinyóról.

#48 Dávid Csaba

Dávid Csaba
  • Veterán

Elküldve: 2013. január 20. 20:54

Úgy voltam vele, ha semmi nem használ, megpróbálhatja... hátha itt is működne a kézrátétel, mint a linken szereplő "barátunknál". :)
De tény, a neten mindenhol az F8-F12 (vagy bármilyen más kombinációra felugró) boot menüt, illetve az EBCD-t emlegetik.

#49 fagyi77

fagyi77
  • Vendég

• Hozzászólás: 1

Elküldve: 2013. március 3. 01:40

Arra ki tud nekem segíteni hogy:

windows 8 volt a gépen, telepítettem a windows 7-et. Csak az a baj, hogy most mind a kettő rajta van, legalábbis gondolom, mert irreálisan sok helyet foglal el. Partícionálva van a lemezterület. Csak szerintem mind kettő op rendszer az egyik partícion van. Most mi a megoldás? Nem kell nekem mind a kettő. Hogyan tudom visszaállítani? Hogy a windows 8 maradjon, a 7-es meg tűnjön el, vagy fordítva nekem mindegy.
Ha valaki tud segítsen, de érthetően mert amatőr vagyok az ilyen dolgokhoz. Nagyon érthetően ha kérhetek ilyet!

#50 KGigi

KGigi
  • Veterán

Elküldve: 2013. március 3. 12:19

Ha tényleg sikerült egy partícióra feltelepíteni, akkor azt ajánlom, hogy formázz és kezdj tiszta lappal.

2 felhasználó olvassa ezt a témát.

0 felhasználó, 2 vendég, 0 anonim felhasználó